نمونه پرسش های روانشناسی در مصاحبه استخدامی

در مصاحبه‌های استخدامی باید خود را برای یک گفت‌وگوی مختصر و مفید آماده کنید، داستان‌های خود را جذاب کنید و حس خوبی از خود به طرف مقابل انتقال بدهید. چطور می‌توان به این مرحله رسید؟ با تمرین فراوان. برای همین می‌خواهیم در این نوشته به نمونه سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی که ممکن است از شما بپرسند، اشاره کنیم. 

433

کار گروهی

برای پرسش هایی از این نوع، شما به داستانی احتیاج دارید که قابلیت های شما در کار با دیگران و در وضعیت چالش برانگیز را به خوبی در مصاحبه استخدامی خودبیان کند. به تعارض های کار گروهی، محدودیت های پیچیده پروژه یا اختلافات شخصیتی فکر کنید.
۱. درمورد زمانی صحبت کنید که مجبور به همکاری با فردی شدید که دارای شخصیت تماماً متمایز نسبت به شما بود.
۲. یکی از تعارض هایی را که در کار گروهی شما رخ داده مثال بزنید و چگونه آن را حل کردید؟
۳. درمورد زمانی که جهت برقراری ارتباط با یکی از اشخاص مهم با معضل رودررو بودید، صحبت کنید. در آخر چگونه قادر بودید این کار را انجام بدهید.
۴. همه ما دستخوش اشتباهاتی می شویم که دوست داریم زمان را به عقب برگردانیم تا از رخ دادن آن ها پیشگیری کنیم. درمورد زمانی حرف بزنید که تمایل داشتید اختلاف با یکی از همکاران خود را به شیوه ی دیگری برطرف می‌کردید.
۵. درمورد زمانی حرف بزنید که شما بایستی اطلاعاتی از شخصی دریافت می کردید که به هیچ عنوان جوابگو نبود. در این موقعیت چه کار کردید؟
مصاحبه

 ارتباط خوب با مشتریان

چنانچه در مصاحبه استخدامی هستید، در ارتباط با مشتریان باشد، صددرصد برای یکی از این پرسش ها آماده شوید. به دنبال نمونه ای بگردید که با موفقیت توانستید کمپانی یا گروه خود را نمایندگی کنید و خدمتی ویژه به مشتری خود ارائه کنید.
۶. درمورد زمانی حرف بزنید که نیاز بود حس مثبتی را به مشتری خود منتقل کنید. چگونه این کار را انجام دادید؟
۷. از زمانی حرف بزنید که قادر نبوده اید توقع مشتری را برطرف کنید. چه اتفاقی افتاد و جهت برطرف کردن این شرایط چه کردید؟
۸. چگونه نسبت به رضایت مشتری از خدمات خود کسب اطمینان می‌کردید؟
۹. زمانی را شرح دهید که بایستی با یک مشتری مشکل پسند ارتباط برقرار می‌کردید. چه موقعیتی حاکم بود و چگونه این کار را انجام دادید؟
۱۰. زمان کار با تیم بزرگی از مشتریان، ارائه ی بهترین خدمات به همه ی آنها کار سختی است. شما چگونه احتیاجات مشتری های خود را اولویت‌بندی می‌کنید.

تطبیق پذیری

دوران های آشفتگی در آخر ۱ روز به کار می آیند. به یک بحران جدید که با موفقیت از آن رد شده اید فکر کنید. ولو چنانچه نتوانستید در آن هنگام موفقیتی حاصل کنید، به دنبال درسی که از آن گرفتید بگردید و در مصاحبه استخدامی خود مطرح کنید.

همچنین بخوانید
معرفی ۵ روش ایجاد انگیزه

۱۱. درمورد زمانی حرف بزنید که زیر فشار خیلی زیادی بودید. چه اتفاقی رخ داد و چگونه از پس آن فشارها برآمدید؟

۱۲. به زمانی فکر کنید که تیم یا سازمان شما در حال اعمال بعضی تحولات بود. این تغییرها چه اثری بر شما گذاشت و شما چگونه توانستید با آن تحولات هماهنگ شوید؟

۱۳. درمورد نخستین کارتان حرف بزنید. برای شناخت وضعیت و اصول کار خود چه کار انجام داده اید؟

۱۴. درمورد زمانی که مجبور شدید جهت رهایی از یک وضعیت ناگوار به خودتان متکی شوید، مثال بزنید.

۱۵. درمورد زمانی که با شکست روبه رو شدید حرف بزنید. چگونه با این شرایط کنار آمدید؟

مدیریت زمان

به عبارت دیگر، برای حرف زدن درمورد زمانی که تعدادی مسئولیت را برعهده داشتید، بایستی به خوبی همه ی آن ها را سازماندهی می‌کردید و تمامی کارها را قبل از موعد انجام می‌دادید، کسب آمادگی کنید.

۱۶. درمورد زمانی که بایستی جهت برآوردن اولویت های اصلی خود برنامه ی استراتژیکی می‌داشتید در مصاحبه استخدامی خود حرف بزنید.

۱۷. درمورد یک پروژه ی دراز مدتی که مدیریت آن را برعهده داشتید صحبت کنید. چگونه به همه چیز در زمان تعیین شده خود رسیدگی کردید؟

۱۸. برخی مواقع انجام تمامی کارها ممکن نیست. درمورد زمانی که حجم مسئولیت های شما بسیار بالا بود صحبت کنید. چگونه آن ها را مدیریت می‌کردید؟

۱۹. درمورد زمانی حرف بزنید که برای خودتان هدف مشخص کرده بودید. چگونه اطمینان حاصل کردید که به هدف های خود خواهید رسید؟

۲۰. در مورد زمانی که بایستی چندین مسئولیت را مدیریت می‌کردید مثال بزنید. چگونه در این موقعیت به کارها رسیدگی می‌کردید؟

همچنین بخوانید
آداب و معاشرت در اولین برخورد باید چگونه باشد؟(بخش دوم)
روابط عمومی

به احتمال زیاد شما هیچ معضلی در پیدا کردن یک داستان درمورد این نوع از پرسش ها نداشته باشید، چرا که ارتباطات نه فقط قسمتی از کار بسیاری از کارها است، چه بسا قسمتی از زندگی روزمره را هم شامل می شود. با این وجود، چیزی که بایستی به یاد داشته باشید این است که درمورد فرآیند فکری یا اقدامات مقدماتی خود بیندیشید.

۲۱. درمورد زمانی که قادر بوده اید فردی را با موفقیت متقاعد کنید که از چشم شما به کارها نگاه کنند، در مصاحبه استخدامی خود مثال بزنید.

۲۲. درمورد زمانی حرف بزنید که مسئولیت کارشناسی فنی را برعهده داشتید. جهت به دست آوردن اطمینان از این که همگی حرف شما را متوجه می‌شوند، چه کاری انجام دادید؟

۲۳. درمورد زمانی صحبت کنید که بایستی با تکیه بر ارتباطات نوشتاری نظرات خود را به گروه تان منتقل می کردید.

۲۴. درمورد زمانی که بایستی چیزی کلاً پیچیده را به یکی از مشتریان مایوس خود توضیح می‌دادید، مثال بزنید. چگونه از پس این موقعیت برآمدید؟

۲۵. درمورد یکی از ارائه های موفق خود حرف بزنید، علت های این موفقیت چه بود؟

انگیزه

خیلی از پرسش ها در ظاهر اتفاقی در حقیقت به این علت پرسیده می‌شوند که شناخت بهتری از چیزهایی که به شما انگیزه می‌دهد حاصل شود. جواب شما به طور معلوم این مسئله را مورد توجه قرار خواهد داد ولو چنانچه سوال صریحا در این مورد نباشد.

۲۶. درمورد پرافتخارترین موفقیت حرفه‌ای خود در مصاحبه استخدامی خود صحبت کنید.

۲۷. درمورد زمانی حرف بزنید که شاهد معضلی بودید و به جای آن که منتظر دیگران باشید خودتان ابتکار عمل را جهت برطرف کردن آن به دست گرفتید؟

همچنین بخوانید
مجموعه ورزشی اکسیژن

۲۸. درمورد زمانی حرف بزنید که تحت نظارت بسیار بودید یا هیچ نوع نظارتی بر کار شما نبود. چگونه با این موقعیت کنار آمدید؟

۲۹. درمورد زمانی که قادر بودید در کار خود خلاقیت داشته اید، مثالی بزنید. این عمل چه هیجانات یا معضلاتی داشت؟

۳۰. درمورد زمانی که از عمل خود رضایت نداشتین حرف بزنید. جهت بهتر شدن موقعیت چه کارهایی می‌توانست صورت بگیرد؟

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/U4vl5

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات