فیجت اسپینر و نقش آن در آرامش

چرا فیجت اسپینر واقعا برای سلامتی مفید است؟

751
  • کم کردن استرس و اضطراب

اگر قبلا آن را دیده اید، آنها قطعات کوچک و رنگارنگ دست ساز هستند که می توانند به راحتی در جیب شما قرار بگیرند. آنها در مرکز یک نقطه محکمی با یک دیسک دارند که دارای بال بالایی است که می تواند بین انگشتان شما قرار بگیرد. شبیه یک هلی کوپتر و یا یک فن، پره ها را می توان در یک انگشت به مدت چند دقیقه در یک زمان، که باعث می شود یک اثر دوست داشتنی و آرام بخش. ایجاد کنند. آنها معمولا با پلاستیک ساخته می شوند و می توانند از قطعات فلزی ساخته شوند. آنها سبک وزن و آسان برای حمل، و  بسیار قابل دسترس برای دانش آموزان و کارکنان اداری که می خواهند آنها را در هر زمان دردست داشته باشند.

این اسپینرهای خسته کننده در ابتدا به عنوان ابزار کاهش اضطراب به فروش رفتند، زیرا آنها برای کودکان مبتلا به ADHD و اوتیسم طراحی شده بودند.
به گفته Magazine Time، بسیاری از خرده فروشان آنها را به عنوان یک منبع فوق العاده برای کاهش استرس ستایش می کنند. آنها همچنین می توانند آرامش روانی را برای افرادی که برای برداشتن تلفن های خود به آنها نیاز دارند، تحریک کنند. احساس چرخش تمرکز را بهبود می بخشد.


  • فیجت اسپینر به تمرکز کمک می کند

نگاهی به مقالات علمی در مورد سودمندی فیجت اسپینرها ممکن است کمی گیج کننده به نظر بیاید. نظریات زیادی هست ولی شواهد علمی زیادی وجود ندارد.
یک تفکر این است که فیجت و استفاده از اسپینرها بخشی از مغز شما را به خود مشغول می‌کند و باعث می‌شود که افکار دیگر جایی در ذهن شما نداشته باشند و حواس شما را به خود پرت نکنند. تصور کنید مغز شما مثل یک خانواده است که می‌خواهد تصمیم مهمی بگیرد. اگر بچه‌های کوچک خانواده با اسباب‌بازی‌هایشان بازی نکنند، ممکن است بیش از حد توجه دیگران را بطلبند و حواس آن‌ها را پرت می‌کند. این باعث می‌شود خانواده نتواند درست تصمیم بگیرد.

همچنین بخوانید
کار گروهی مسیری پیش به سوی موفقیت

  • افکار وسواسی را دور کنید

Roland Rotz و Sarah D. به‌خوبی توضیح داده‌اند که فیجت اسپینرها چطور در تمرکز به ما کمک می‌کنند. آن‌ها در کتاب فیجت برای تمرکز (منحرف کردن خستگی و حواس‌پرتی: راهکارهایی برای بیش‌فعالی) به‌خوبی توضیح داده‌اند چطور فیجت ما را از حواس‌پرتی دور می‌کند. “فیجت می‌تواند افکار وسواسی را از ذهن شما دور کند. فکرهایی مثل: معنی زندگی چیست، دیگران در مورد من چه فکری می‌کنند، چرا من جذاب نیستم، چرا همه دوستانم موفق‌تر از من هستند، چرا چاق هستم و فکرهای دیگری مثل این‌که شاید ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول کند.”

فیجت اسپینر


  • فیجت اسپینر کمک می‌کند بهتر فکر کنید

تفکر دوم در مورد فیجت ها بر این تاکید دارد که حرکت‌های بدنی بخشی از فرآیند فکر و بیان هستند. سعی کنید در حالی که کاملا بی‌حرکت هستید یک ایمیل بلند بنویسید، یک سخنرانی ارائه کنید، هنگام ملاقات با کسی صحبت کنید یا آواز بخوانید. این وضعیت عدم تحرک نه تنها ترسناک به نظر می‌رسد بلکه احتمالا حسی «غیر طبیعی» خواهد داشت. پژوهش‌ها نشان داده که حرکت فیزیکی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی مانند خط خطی کردن هنگام تفکر یا نوشتن چیزها برای یادآوری به فعالیت‌های شناختی ما کمک کند. بنابراین فیجت و یا بهتر بگوییم استفاده از چیزی مثل اسپینر می‌تواند به ما در فکر کردن و بیان افکارمان کمک کند.


  • راهی کوچک برای تحرک

در آخر این‌که فیجت می‌تواند از نظر فیزیولوژیکی ما را فعال نگه دارد و با بی‌تحرکی این روزهای ما مقابله کند. مقاله‌ای که در Journal of Preventive Medicine منتشر شده نشان می‌دهد که فیجت ریسک مرگ مرتبط با نشستن بیش از حد را در زنان مورد پژوهش کم کرده است. پژوهشی دیگر روی دیابتی‌ها و افراد چاق نشان داده که فیجت می‌تواند در سوزاندن کالری مقداری موثر باشد. البته یادتان باشد فیجت اسپینر جای ورزش کردن را نمی‌گیرد.

همچنین بخوانید
خواص مفید و شگفت انگیز میخک

فیجیت آبی

اگر ناخن جویدن اذیتتان می‌کند یا مدام پایتان را تکان می‌دهید چه چیزی بهتر از فیجت اسپینر؟!

هرچند دلایل و پژوهش‌های علمی زیادی در مورد فیجت وجود ندارد ولی مشاهدات نشان می‌دهد که اسپینرها مفیدند. در حال حاضر پژوهشگران بیشتری به اسپینرها به‌عنوان ابزاری که به‌سلامت کمک می‌کند علاقه‌مند شده‌اند. با همه‌ی این اوصاف شاید واقعا فیجت اسپینر چیزی باشد که خیلی از ما لازم داریم. بد نیست یک اسپینر بگیرید و در جیب یا کیفتان داشته باشید.


  • کلیپ در مورد استفاده بهتر اسپینر ها

این کلیپ بیش از ۱۰ میلیون بار در یوتیوب دیده شده

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/MExk5

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات