برای مصاحبه شغلی آماده شوید(بخش اول)

در مصاحبه، مدیران زیرکِ استخدام‌‌کننده با چند سوال گزینش‌شده می‌توانند یک دنیا اطلاعات را از شما بیرون بکشند. با اینکه این سوالات ساده به‌نظر می‌رسند، ولی نکته اینجاست که آنها عملا طوری طراحی شده‌اند تا اطلاعاتی را راجع‌ به شما آشکار نمایند که احتمالا تمام تلاش خود را می‌کنید که آنها مخفی نگه‌ دارید.

398

در مصاحبه کاری وظیفه شما این است که فرد مصاحبه‌ کننده را راضی کنید مهارت، علم و تجربه موردنیاز برای کار موردنظر را دارید. به همین علت، صددرصد کارفرما پرسش های زیادی از شما خواهد پرسید. لذا مناسب تر است قبل از حضور در جلسه مصاحبه، تاحدودی درمورد شرکت مورد نظر تحقیق کنید و آگاهی درمورد مقدار درآمد یا محصول نهاییشان به دست آورید.

مصاحبه شغلی

هیچ چیز مایوس کننده تر از این نیست که کارجو از علاقه اش برای کار در یک مجموعه بگوید، ولیکن حتی ابتدایی ترین اطلاعات را درمورد آنجا نداند. در ادام این مطلب به شما توضیح می دهیم که چه طور می‌توانید خود را برای یک مصاحبه شغلی آماده کنید.

تحقیق درمورد شرکت موردنظر

وب‌سایت کمپانی مورد نظر، متناسب ترین جا جهت آغاز تحقیقات است به دلیل اینکه کالاها و خدمات را به همان گونه ای که بایستی دیده شوند، معرفی می‌کند. همینطور، به شما کمک می‌ کند تا با فرهنگ سازمانی آن کمپانی آشنا شوید. به غیر از این، متناسب تر است جهت آشنایی بیشتر، رپرتاژ سالانه‌شان را وارسی کنید و به سراغ صفحه اخبار در وب‌سایتشان باشید.

همانگونه که اطلاعات به دست آمده را آنالیز می‌کنید به نقش خود و ارتباط آن با ماموریت کمپانی فکر کنید. همینطور، قادرید در وب‌سایت جستجو کرده و اطلاعات بیشتری درمورد فرد یا افرادی که قرار است با شما مصاحبه کنند، به دست آورید.

توصیه می‌کنیم تایمی را به جستجو در اینترنت اختصاص دهید تا اطلاعات زیادتری درمورد آن مجموعه پیدا کنید. اسم کمپانی را در google جستجو کنید و ببینید چه خبر تازه ای درموردشان وجود دارد. همینطور، شما می‌توانید در شبکه‌ های اجتماعی از کارمندان شرکت، اطلاعاتی درمورد شیوه کار در آنجا یا فرهنگ سازمانی‌شان به دست بیاورید.

همچنین بخوانید
۱۱ قانون برای موفقیت، توسط افرادی که با آنها به نتیجه رسیده اند

پیشنهاد حرفه‌ای

چنین تحقیقی را برای اسم خود هم انجام دهید و ببینید با جستجوی اسم خود، چه نتیجه هایی در google نشان داده خواهد شد. امکان دارد کارفرمای شما هم قبل از مصاحبه شغلی، همین تحقیقات را درمورد شما انجام دهد.

مهارت‌های خود را با نیازمندی‌های شغل موردنظر قیاس کنید

  • شغل مربوطه را آنالیز کنید: در این بخش علم، مهارت و قابلیت خواسته شده در آگهی کار را وارسی کنید.
  • سلسلسه مراتب را بدانید: جایگاه خود را در چارت سازمانی کمپانی موردنظر بدانید.
  • قیاس کنید: مهارت های خود را با قابلیتهای خواسته شده قیاس کنید.

قبل از مصاحبه شغلی جواب ها را مهیا کنید

بیشتر مصاحبه‌ ها تلفیقی از وارسی رزومه، رفتار و جواب های شما به پرسش های مطرح شده هستند. به همین علت شما بایستی جواب بسیاری از پرسش را از قبل بدانید.

در همه ی مصاحبه‌ ها، تعدادی پرسش مشترک وجود دارد. پرسش هایی مانند:

  • امکان دارد اندکی درمورد خودتان توضیح دهید؟
  • نقاط مثبت خودتان را می‌شناسید؟
  • می‌توانید نقاط ضعف خودتان را بگویید؟
  • چرا باید شما را استخدام کنیم؟
  • در ۵سال آینده خودتان را در چه مقامی می‌بینید؟

اطمینان داشته باشید در هر جلسه مصاحبه‌ ای، این پرس ش هااز شما پرسیده خواهد شد. لذا بهتر است اندکی تایم بگذارید و جواب هایی متناسب جهت این پرسش ها مهیا کنید.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/6mz3Z

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات