آمینو اسید‌های شاخه دار چیست؟

آمينو اسيد ها به دو نوع ضروري و غيرضروري تقسيم مي شوند از نظر تئوري 8 آمينو اسيد ضروري وجود دارد كه اگر رژيم غذائي شما شامل والين – لوسين – ايزو لوسين – ليزين –ميتونين – فنيل آلانين –ترئونين و تريپتوفان باشد بدن قادر به ساختن تمامي ديگر امينو اسيدها به منظور رشد ماهيچه اي، ترشح هورمونها ،آنزيم و غيره (حتي رشد ناخن انگشتان) مي باشد.

113

این آمینو ها مکمل‌هایی خیلی محبوبی هستند که به شکل وسیعی هم به فروش می‌ رسند.این مکمل ها به ویژه در بدنسازی و مابقی ورزش ها که احتیاج به داشتن عضله هایی قدتمند است بیشتر مورد بهره قرار می گیرد. این مکمل ها قادر نیستند به تنهایی به وسیله ی بدن تولید شوند لذا شما بایستی به وسیله ی مواد غذایی یا مکمل هایی که حاوی این امینو اسید‌ها هستند آن ها را در دسترس بدن خود قرار دهید. BCAAs تاثیر بنیادینی در متابولیسم بدن انسان ایفا می کند و به شکل فعال از آن در درمان بیماری سیروز کبدی مصرف می شود.

مکمل

والین

این مکمل در مصارف صنعتی مثل تخمیر نوشیدنی های الکلی مصرف بسیاری دارد و همینطور این امینو اسید واحد تشکیل دهنده مرکزی اغلب  آنزیمهای اصلی بدن است. این امینو اسید در روند ساخت انرژی داخل بدن تاثیر اساسی‌ ایفا می کند و از این راه نقشی‌ اساسی در توان فیزیکی‌ ما ایفا می کند. غذا‌های حاوی میزان بالای والین در میان بدنسازان خیلی رایج می باشند.

لوسین

لوسین نقش بسیار مهمی در متابولیسم بافتهای ماهیچه ای دارد بنابراین این امینو اسید در تولید و حفظ ماهیچه ها تاثیر بسزایی دارد. این امینو اسید همینطور قسمت اساسی و مهم اغلب پروتئین‌ها را شامل می شود و لذا در روند ترمیم عضله های شما تاثیر بسیار گسترده و اصلی دارد. هر شخص بزرگسال بایستی در روز ۱۰الی۵۰ میلی‌ گرم لوسین درازای هر کیلو از وزن بدن استفاده کند.

ایزو لوسین

امینو اسید ایزو لوسین هم تاثیر بسزایی در فراهم کردن انرژی لازم عضلات ایفا می کند به ویژه در زمان هایی که در حال تمرین های دراز مدت می‌باشیم. در صورتی‌ که بدن میزان لازم ایزو لوسین خود را به وسیله ی جریان خون دریافت نکند به ناچار روی به ذخایر موجود در عضلات می آورد در این صورت مقدار ایزولوسین داخل عضلات کاهش یافته و از میزان عضلات کم می شود. بدنسازان بایستی از به وجود آمدن چنین وضعیتی پیشگیری کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/U19WU

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات