چه میزان مکمل وی را مصرف کنیم؟

فرآیند عضله سازی و ریکاوری شما به وسیله پروتئین وی بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد. این پروتئین به مراتب نسبت به بقیه اشکال پروتئین در آماده کردن بدنتان با آمینواسید عالی برای عضله سازی، قدرت و ریکاوری برتری دارد.

115

از یاد نبرید که مکمل قرار است کامل کننده وعده  غذایی شما باشد نه منبع اصلی! یک تحقیق علمی بسیار مهم وجود دارد که بیان میکند شما بایستی پس از تمرین بیشتر از بیست گرم پروتئین میل نکنید زیرا که بیشتر از آن اثری برروی رشد عضلانی ندارد. درسته این ادعا بسیار واضح می‌گوید بیست گرم و نه بیشتر، ولی همانگونه که فکر میکنید همه چیز به این راحتی نیست. سوخت و ساز پروتئین و احتیاج شما تحت اثر امل های بسیاری از جمله موارد زیر است:

مقدار عضلات شما

هر چه بیشتر عضله داشته باشید بدن شما برای این که همانطور عضلانی پابرجا بماند احتیاج به پروتئین بیشتری دارد.

مکمل وی

مقدار فعالیت فیزیکی شما

شما هر چقدر بیشتر ورزش می کنید بدن شما به پروتئین زیادتری هم احتیاج دارید.

سن شما

سن که بالا می رود احتیاج شما به پروتئین جهت حفظ عضلات کنونی بیشتر هم می‌شود. بررسی ها بیان می کند که یک ورزشکار میانسال که ۳۵الی۴۰ گرم پروتئین پس از تمرین میل می‌کند سنتز پروتئینی بیشتری در قیاس به شخصی دارد که تنها بیست گرم پروتئین میل کرده است.

سابقه هورمونی فرد

هورمون های عضله سازی مانند: تستوسترون و هورمون رشد قادرند سنتز پروتئین را تشدید کنند. چنانچه بدن شما سطح بالایی از این هورمون ها را دارد قادر خواهید بود تا از مقادیر بالای پروتئین در بدن زیادتر مصرف کنید. از سمت دیگر سطح بالای کورتیزول موجب کم شدن سطح سنتز پروتئین می‌گردد و موجب شکسته شدن و تبدیل آمینو اسیدها به گلوکز میشود.

برخی اشخاص به شکل طبیعی سطح کورتیزول بالایی دارند. لذا شاید بیست گرم جهت سنتز پروتئین نیاز باشد ولی برای همه صدق نمی کند. میزان مصرف رایج روزانه مکمل وی ۲۰الی۳۰ گرم است. چه بسا این میزان با توجه به مصرف روزانه پروتئین شما مشخص می‌شود. این را نیز  مدنظر داشته باشید که شما در ازای وزن بدن به کیلوگرم، ماکزیمم دو گرم پروتئین در طول روز بیشتر احتیاج ندارید. درضمن اسکوپ هایی که درون جعبه مکمل وجود دارد از مارکی به مارکی دیگر اندازه گوناگونی دارد و مقدار پروتئین وی در هر یک از این مکمل‌ها در ازای یک اسکوپ متمایز است لذا به نوشته های روی بسته دقت کنید.

همچنین بخوانید
به کدام تمرینات اینتروال گفته می شود و چه مزایایی دارد؟
نکات مهم در مصرف مکمل وی

مکمل وی شما را دستخوش بیماری های کلیوی و پوکی استخوان نمی‌کند، ولو بررسی ها بیان می کند که در مقابل بیماری پوکی استخوان شما را محافظت هم می‌کند و برروی کلیه تاثر منفی نمی‌گذارد. ولی چنانچه در حال حاضر بیماری کلیوی یا کبدی دارید بهتر است پیش از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/LCZq4

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات