چگونه در روابط دعوا و مجادله را به درستی حل و فصل کنیم؟

راهکارهایی که به شما کمک می کند به راحتی مشکلات و مجادلات خود را حل و فصل کنید

215

راهکارهایی برای حل دعوا و مجادله در روابط

بسیاری از ما در روابط خود دچار مشکلات و حتی دعوا هایی خواهیم شد که زندگی را برای ما دشوار خواهد کرد و صمیمیت را از روابط ما دور خواهد کرد. با خود می اندیشیم که در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم تا مشکلات مان را به خوبی و بدون مجادله حل و فصل کنیم؟ در این شرایط اغلب اوقات با پرخاشگری و بدون فکر کردن حرف هایی می زنیم که شرایط را نه تنها بهتر نکرده بلکه شرایط را حادتر نیز می کنیم و بدترین صدمات را به روابط خود وارد می کنیم. در این مطلب از پروجیم راهکارهایی را برای شما بیان خواهیم کرد تا به راحتی بتوانید دعوا ها و مشکلات خود را در روابط تان به خوبی حل و فصل کنید.

آرامش خود را حفظ کنید

این یک ترفند ساده ولی اثر بخش است. زمانی که شما در دعوا ها احساس خشم  نفرت و می کنید فکر می کنید که در خطر هستید و برای دفاع از خود باید بلند شده و گارد بگیرید. اما شریک زندگی تان دشن شما نیست و دعواهای زندگی مشترک هم قطعا قرار نیست به جنگ جهانی سوم منتهی شود. سعی کنید آرام باشید و بنشینید. شما قرار است یک جنگ نرم را هدایت کنید. با گارد گرفتن فقط اوضاع را بدتر می کنید. پس وقتی می خواهید بحث کنید و یا وقتی همسرتان در خصوص یک موضوع به آرامی با شما حرف می زند اما ناراحت تان می کند به جای بلند شدن و داد و بیداد کردن لطفا بنشینید و آرام باشید. حتی گفته می شود اگر دعواهای زندگی مشترک را در رخت خواب و در حالی که دراز کشیده اید مطرح کنید در حل آن موفق تر خواهید بود چرا که در این حالت احساس امنیت و راحتی بیشتری کرده و خشم تان کمتر است.

همچنین بخوانید
با روش های ساده خانه تکانی کنید و به خانه ترتیب ببخشید(بخش دوم)

تغییر حالت بدنی

هنگامی که شما خشمگین هستید آدرنالین خون تان بالا رفته و بدن تان به صورت آماده باش در می آید. در این موقعیت سینه ی شما رو به جلو، گردن تان کشیده شده و عضلات کمرتان محکم تر شده اند. ابتدا چشمان تان را بسته و یک نفس عمیق بکشید. سپس از ۱۰ تا ۱ را به صورت معکوس بشمارید و اجازه دهید تا بدن شما ریلکس شده و کمی افتاده تر شود. به این ترتیب مغز شما پیام آرامش و امنیت را دیافت می کند.

دعوا

از طرف مقابلتان سئوال بپرسید

به جای اینکه سریع واکنش نشان بدهید می توانید سوال بپرسید. اگر شریک زندگی تان به شما می گوید که دوست ندارد با خانوادتان وقت بگذراند، به جای اینکه خشمگین شده و عصبانیت تان را بر سرش فریاد بزنید به آرامی بپرسید که دلیلش چیست و چرا این تصمیم را گرفته است. سعی کنید با حرف و تبادل نظر قضیه را حل کنید و این یکی را به دعواهای زندگی مشترک تان اضافه نکنید.

برای حل و فصل مشکل باید کمی زمان بدهید

فراموش نکنید که هیچ وقت برای واکنش دادن به مشکلات و دعواهای زندگی مشترک نباید عجله کنید. می توانید زمان بدهید و در یک فرصت مناسب آن ها را حل و فصل کنید. اگر خسته هستید یا کلافه و گیج شدید تنها زمان بخواهید و مشکلات را به بعد از خوب شدن حال تان موکول کنید. به این ترتیب می توانید زمانی که اوضاع بهتری دارید یک تصمیم درست بگیرید.

حس عاطفی خود را از یاد نبرید

همیشه این موضوع را به یاد داشته باشید که کسی که مقابل روی تان است و شما را خشمگین کرده شریک زندگی تان است و حتی ابراز خشم تان برای او باید به نوع ویژه ای متفاوت باشد. فراموش نکنید که همدیگر را دوست دارید و سعی کنید همیشه از حس دوست داشتن تان محافظت کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/JoxEu

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات