کراتین چیست؟(بخش اول)

396

این ماده به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد و سوخت لازم عضلات را فراهم می کند و بر همین اصل است که بعضی اشخاص جهت تقویت عملکرد خود در باشگاه های ورزشی آن را در قالب مکمل استفاده می کنند.

مصرف کراتین امروزه در میان ورزشکاران ایرانی و چه بسا مابقی کشورها رایج شده است، ولی اغلب این ورزشکاران بی اطلاع از عارضه های مصرف بی رویه این مکمل، جهت به رسیدن به اندام دلخواه خود در مدت زمان اندک اقدام به مصرف بیش از اندازه مجاز این مکمل می کنند و باعث ایجاد مشکل برای خود می شوند.

کراتین یک ماده طبیعی است که در گوشت قرمز و ماهی وجود دارد. این ماده خستگی را کاهش داده و عملکرد را در یک تمرین یا فعالیت شدید بهبود می ببخشد. اما این فقط ظاهر قضیه است.

کراتین

مزایا

زمانی که موضوع بهبود نیروی عضلانی مطرح می شود، این مکمل به عنوان ماده ای «احتمالا موثر» دسته بندی می شود. پژوهش های صورت گرفته درباره توانایی این مکمل برای افزایش نیروی عضلانی نتایجی یکدست و واحد را نشان نمی دهند. با این وجود، تجزیه و تحلیل این پژوهش ها نشان می دهد که این مکمل به میزان متوسط نیروی قسمت بالایی و پایینی بدن را هم در جوانان و هم در بزرگسالان مسن‌تر بهبود می بخشد.

افزایش وزن

تحقیقی که توسط محققان دانشگاه کینیپیاک انجام شده نشان داده است که استفاده از مکمل کراتین در هفته اول ۴۵۰ گرم تا حدود یک کیلو و نیم وزن شما را افزایش می دهد. دلیل این امر جذب آب بیشتر در بدن است. لیزا لین در این خصوص می گوید:نیازی به نگرانی نیست. این وزن اضافه به وزنه های سنگین تر و حجم عضلانی بیشتر تبدیل خواهد شد. به علاوه؛ بلافاصله پس از قطع مصرف، وزنی که بر اثر آب اضافه بدست آورده اید، به حالت اولیه بر می گردد.

همچنین بخوانید
خواص انواع دمنوش های هیجان انگیز (بخش دوم)

کراتین مونوهیدرات باعث افزایش سنتز پروتئین و افزایش احتباس آب و املاح و افزایش جذب آمینو اسید ها در عضلات اسکلتی شده که این اتفاق باعث افزایش قوای جسمانی بدنساز می شود. در ضمن این مکمل به انجام تمرینات سخت کمک کرده و باعث افزایش حجم و توده عضلانی می شود.

بهترین کراتین کدام است؟

همه مکمل های کراتین با هم برابر نیستند. اگر قصد مصرف این مکمل دارید، نمونه های کراتین مونوهیدارت را خریداری کنید. بسیاری از مکمل ها دارای مواد کم ارزشی هستند که نیازی به آنها ندارید و ممکن است هزینه بیشتری نیز برای خرید آنها پرداخت کنید.

این مکمل به شکل پودر بهترین گزینه است. مطالعات نشان داده اند که کراتین مایع و کراتین اتیل استر (CEE) ناپایدار بوده و در دستگاه گردش خون تجزیه می شوند.

چاد کرکسیک، استادیار فیزیولوژی ورزش در دانشگاه اوکلاهاما، پودر کراتین ۱۰۰ درصد خالص را توصیه می کند. برخی شرکت ها الکترولیت ها و مواد دیگر را به کراتین اضافه می کنند، اما آزمایش های صورت گرفته نشان داده اند که آنها تاثیر اندکی بر بهبود عملکرد دارند.

به گفته کرکسیک، بهتر است با خرید پودر کراتین و ترکیب آن با آبمیوه هم در هزینه های خود صرفه جویی کرده و هم بهترین نتایج را کسب کنید. قند موجود در آبمیوه سطوح انسولین را افزایش می دهد که به افزایش جذب کراتین در عضله کمک می کند.

پودرهای با کیفیت پایین که به سختی در مایع حل می شوند و در انتهای ظرف ته نشین می شوند نیز سود چندانی برای شما ندارند زیرا کراتین را برای عضلات خود و نه لیوان نیاز دارید. اگر این اتفاق رخ می دهد برند دیگری را خریداری کنید.

همچنین بخوانید
شما همیشه موفق خواهید بود اگر فکرتان را تغییر دهید

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/22GDF

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات