با مکمل بتا آلانین بیشتر آشنا شوید(بخش اول)

بتا آلانین از زیر مجموعه ساختار کارنوزین است که مولکولی است که به اسید بافر در ماهیچه ها کمک می کند و عملکرد فیزیکی را در محدوده ۶۰-۲۴۰ ثانیه افزایش می دهد. بتا آلانین می تواند به افزایش وزن بدون چربی کمک کند

344

اغلب ما به علت کار بسیار زیاد قبل از رفتن به باشگاه فرصت استراحت کردن را نداریم و زمانیکه به باشگاه می رویم خسته و کوفته هستیم و این برای ما تبدیل به یک عادت شده تا خستگی خود را به باشگاه ببریم. چه بسا امروزه با وجود مکمل های بدنسازی تحت عنوان مکمل های قبل از تمرین یا (pre-workout supplement) که به همین علت به بازار رضه شده اند، خیلی جای نگرانی نیست، در حالی که اغلب این مکملها غیرقانونی بوده و مصرف آنها عارضعه های برگشت ناپذیری دارد، مثل افدرین و دی متیل آمیلامین.

مکمل ورزشی

ترکیبات مکمل های قبل از تمرین

امکان دارد شما از قبل درباره ی این مکمل مقاله ای خوانده و شنیده باشید. ولی بایستی بدانید که جدیداً بررسی های بسیار زیادی برروی بتا آلانین انجام گرفته که موجب بیشتر شدن محبوبیت این مکمل ورزشی در میان  ورزشکاران رشته های گوناگون مخصوصا” آن گروه از ورزش هایی که در آنها از سیستم بی هوازی بهره برده می شود و هم حرکت های انفجاری در آنها وجود دارد شده است.

بتا آلانین

این مکمل نوعی آمینواسید است که در همه ی عضله های اسکلتی شما موجود است. هنگامی که این مکمل با هیستیدین تلفیق میشود، تبدیل به کارنوزین دی پپتید میگردد. این مکمل گونه ای از آمینو اسید است که در سنتز پروتئین در بدن تاثیر ندارد، چه بسا وظیفه ی بالا رفتن قابلیت بافرینگ است. این مکمل در وعده های روزانه شما به میزان زیادی وجود دارد.

جسم ما توانایی تولید بتا آلانین لازم خود از ۳ شیوه: شکسته شدن کارنوزین، تبدیل ال آلانین به پیروات و یا در طی عمل هضم غذا است. ولی قابل توجه ترین شیوه بالا بردن این مکمل بهره بردن از مکمل بتا آلانین است. کارکرد متابولیکی بتا آلانین در بدن اندکی پیچیده و طولانی است، ولی به شکل کلی این مکمل در همان لحظه داخل شدن به سلول عضلانی با L-histidine تلفیق شده و به کارنوزین تبدیل میشود.

همچنین بخوانید
همه چیز را درباره مکمل گلوتامین بدانید

نکته حائز اهمیت درباره ی این مکمل این است که این مکمل حجمی خشک به عضلات می دهد و از این رو عضله هایی کات شده را ایجاد می کند که این خصوصیت به ویژه در دوره کات و پیش از مسابقات بدنسازی خیلی مفید است.

عملکرد کارنوزین

کارنوزین با کاهش اسیدیته عضلانی (حفظ تعادل PH عضله) سبب افزایش توانایی و عملکرد عضله در فعالیت های طولانی و با شدت بالا می شود. کارنوزین به فراوانی در بافت عضلات اسکلتی (به خصوص عضلات تند انقباض) وجود دارد. در طول فعالیت های ورزشی شدید انباشته شدن متابولیت های خاصی مانند (یون های هیدروژن) سبب خستگی می شوند. همزمان با افزایش یون های هیدروژن PH عضلانی بدن افت کرده سبب کاهش توان خروجی عضلات و خستگی شدید می شود تا جایی که بدن از فعالیت باز می ایستد.

مکمل بتا آلانین و شیوه عملکرد آن

کارنوزین به عنوان یک بافر برای یون های هیدروژن عمل کرده و مانع از انباشته شدن آن ها در عضله شده و خستگی را به تعویق می اندازد. در مقایسه با کراتین با مصرف بتا آلانین شاهد بهبود قدرت حداکثری نیستیم. اگر چه توان هوازی بهبود نیافته، برخی از داده ها حاکی از بهبود آستانه بی هوازی با استفاده از مکمل بتا آلانین است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/LaOY2

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات