با آلرژی و حساسیت بیشتر آشنا شوید

آلرژی یا انواع حساسیت ها ممکن است برای هر فرد در هر فصلی بروز کند. آلرژی به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف به وجود می‌آید. افراد مبتلا به آلرژی دارای سیستم ایمنی حساس هستند که به عوامل مختلفی که در محیط وجود دارد به سرعت واکنش نشان می‌دهد.

214

آلرژی

آلرژی (حساسیت) عکس العمل بیش از اندازه ی سیستم ایمنی بدن به عامل ها و موارد گوناگون است. اشخاصی که دستخوش آلرژی می‌گردنند، سیستم ایمنی خیلی هوشمندی دارند و نسبت به عامل های ظاهراً بی ضرر موجود در مکان زندگی‌ شان، عکس العمل بیش از اندازه نشان می‌دهند.

آلرژی

آلرژن چیست؟

موادی مثل بعضی مواد غذایی، گرد و خاک، گرده گیاه ها یا داروها که موجب عکس العمل های آلرژیک می‌ شوند به عنوان آلرژن معرفی می شوند و طیف گسترده ای دارند. آلرژن، گونه ای آنتی‌ ژن است که باعث عکس العمل غیرطبیعی و شدید سیستم ایمنی می‌ شود. برای نمونه پروتئین آلفا اس موجود در شیرگاو قادر است موجب حساسیت شود، به همین علت بعضی اشخاص به شیرگاو حساسیت دارند. همینطور آلرژنهای دارویی قادرند باعث بالا رفتن عکس العمل های آلرژیک شوند.

چرا دستخوش آلرژی می شویم؟

حساسیت هنگامی به وجود می‌ آید که سیستم ایمنی بدن نسبت به یک آلرژن عکس العمل نشان دهد و آن را به عنوان یک مهاجم تلقی و جهت مبارزه با آن تکاپو کند. این موجب ایجاد نشانه هایی می‌شود که قادر است آزاردهنده و ولو تهدید کننده حیات باشد.
سیستم ایمنی در تکاپو جهت حفاظت از بدن، آنتی بادی‌ هایی به اسم ایمونوگلوبولین تولید می‌کند. این آنتی بادی ‌ها موجب می‌گردند بعضی از سلول‌ ها، مواد شیمیایی (مثل هیستامین) را وارد جریان خون کنند تا از بدن در برابر آلرژن‌ها دفاع کنند. پخش شدن این مواد شیمیایی موجب عکس العمل های آلرژیک می‌شود. این عکس العمل ها قادر است روی چشم ‌ها، بینی، گلو، ریه‌ ها، پوست و دستگاه گوارش اثر بگذارد.

همچنین بخوانید
کلیپ انگیزشی هفته : رویا

حساسیت فصلی

بعضی از حساسیت ها فصلی هستند و تنها در زمان‌ های ویژه ای از سال رخ می دهند (برای نمونه هنگامی که میزان گرده در هوا بالا است). آلرژی بیشتر هنگامی اتفاق می افتد که شخص در تماس با یک آلرژن باشد. لذا، زمانی که یک شخص مبتلا به آلرژی غذایی میل کند که به آن آلرژی دارد، یا شخص حساس به گرد و غبار در برابر آن قرار گیرد دستخوش عکس العمل های آلرژیک خواهد شد.

آیا حساسیت کودکان ارثی است؟

حساسیت ها بیشتر ارثی هستند. یعنی امکان دارد به وسیله ی ژن‌ ها از والدین به فرزندانشان منتقل شوند. ولی صرف این که شما و یا همسرتان یا یکی از کودکانتان امکان دارد آلرژی داشته باشید، به این معنی نیست که مابقی کودکان شما صددرصد این ژنها را دریافت خواهند کرد. بیشتر کودکان آلرژی خاصی را به ارث نمیبرند، تنها امکان دارد احتمال مبتلا شدن به آلرژی در آنها وجود داشته باشد.
بعضی از کودکان از زمان کودکی دستخوش حساسیت هستند ولو چنانچه هیچ کدام از اعضای خانواده آنها آلرژی نداشته باشند. اشخاصی که به یک چیز حساسیت دارند به احتمال بسیار به مابقی موارد آلرژی ‌زا هم امکان دارد آلرژی داشته باشند.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/0Tv3K

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات