عوامل آلرژی زا (بخش دوم)

حساسیت یا آلرژی عوامل مختلفی دارد. لبنیات، آجیل، ماهی‌ها و غذاهای دریایی، تخم مرغ، میوه‌هایی مانند موز و کیوی، سویا و … جزء عوامل آلرژی زا است.

432

مواد غذایی آلرژی زا

به طور معمول کودکان تحت تاثیر آلرژی غذایی قرار دارند. ۸ تا از عوامل آلرژی ‌زا غذایی عبارتند از:

  1. شیر گاو (اغلب در کودکان شایع است)
  2. تخم مرغ(اغلب در کودکان شایع است)
  3. ماهی و میگو(اغلب در بزرگسالان شایع است)
  4. بادام زمینی و آجیل
  5. سویا (اغلب در نوزادان شایع است)
  6. گندم

نکته:گندم نیز جزء عوامل آلرژی زا است. آلرژی گندم در بیشتر موارد با بیماری سلیاک اشتباه گرفته می‌ شود. بیماری سلیاک گونه ای حساسیت به گلوتن است که در گندم، چاودار و جو پیدا می‌شود. ولی آلرژی گندم قادر است بیشتر از آن باشد که شخص نسبت به دیگر آلرژی‌ های غذایی احساس بیماری کند. همینطور قادر است موجب عکس العمل تهدید کننده حیات شود.

عوامل آلرژی زا

مابقی عوامل آلرژی زا رایج

حشرات

حشرات یکی از عوامل آلرژی زا هستند. در اغلب کودکان، تورم، قرمزی و خارش در جای نیش حشرات پس از مدتی از میان می‌رود. ولی برای کودکانی که آلرژی حشرات دارند، نیش حشرات قادر است خطرناک باشد و معضلاتی را برای فرزندانتان ایجاد کند.

داروها

آنتی بیوتیکها رایج ترین گونه داروهایی هستند که موجب عکس العمل های آلرژیک می‌شوند. اغلب داروهای دیگر از جمله داروهای بدون نسخه (افرادی که بدون نسخه دارو تهیه می‌کنند)، قادرند جزء عوامل آلرژی زا باشند.

مواد شیمیایی

بعضی از لوازم آرایشی یا مواد شوینده هم می‌توانند از عوامل آلرژی زا برای برخی اشخاص باشند. به طور معمول آلرژی به این علت است که بدن بعضی از اشخاص به مواد شیمیایی موجود در این کالاها عکس العمل نشان می‌دهد، هر چند که امکان دارد این عکس العمل همواره یک عکس العمل آلرژیک نباشد. رنگها، پاک کننده های خانگی و آفت کشها که جهت چمن ها یا گیاهان مورد بهره قرار می‌گیرند هم در بعضی اشخاص امکان دارد واکنش های آلرژیک به همراه داشته باشد.

همچنین بخوانید
یک روزه سرماخوردگی را درمان کنید!!!

آلرژی متقابل در کودکان

یعضی از کودکان هم دارای عکس العمل های متقابل هستند. برای نمونه، کودکانی که به گونه ای گرده به اسم birch pollen  (گرده درخت غان یا توس) آلرژی دارند امکان دارد زمان میل کردن سیب علائم حساسیت داشته باشند، زیرا که سیب از یک پروتئین هماننده به یک گرده تشکیل شده است. به علت هایی که معلوم نیست، اشخاص مبتلا به آلرژی لاتکس بیشتر به مواد غذایی مثل کیوی، شاه بلوط، آووکادو و موز حساسیت دارند.

لینک کوتاه مطلب : https://progym.ir/Bjccn

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

نظرات